Rustykalny
Zakochani w sielskiej wsi
Dom na wsi – pośród zieleni, z dala od zgiełku wielkiego miasta. Dom, w którym czas płynie nieco wolniej, a rano budzi nas radosne ćwierkanie ptaków. Znika codzienny stres, a w jego miejsce pojawia się odprężenie i spokój – a my znowu możemy skupić się na tym, co w życiu naprawdę ważne. Czy jest to możliwe tylko w wiejskiej posiadłości? Na szczęście nie, bo teraz rustykalna sielanka wkracza na salony. Wnieś do swojego mieszkania w centrum miasta powiew świeżego, wiejskiego powietrza – a każdy wieczór, każdy weekend w domu będzie niczym relaksujące, krótkie wakacje w klimatycznej agroturystyce.
Mieszkanie z rustykalnym wdziękiem
Styl rustykalny to coś więcej niż tylko trend w wystroju wnętrz – dla wielu jest to tak naprawdę postawa życiowa. W ten sposób wyrażają swoją miłość do natury oraz tęsknotę za spokojem i ciszą, za wartościami i zrównoważonym rozwojem. Charakterystyczne dla tego swobodnego stylu są jasne, rozświetlone pomieszczenia oraz misternie zdobione meble z naturalnych materiałów – rzemieślnicze arcydzieła wykonane najczęściej z cennego drewna. Rustykalny dom to miejsce, w którym czeka na Ciebie ulubiony fotel lub wygodna sofa. Panuje tam atmosfera stylowej przytulności, w której nie tylko Ty czujesz się komfortowo i bezpiecznie.
Jakie kolory są charakterystyczne dla stylu rustykalnego?
Natura na wyciągnięcie ręki
Życie na wsi oznacza bliski kontakt z naturą, co znajduje odzwierciedlenie również w zastosowanych materiałach. W przypadku szaf, komód i konsoli główną rolę odgrywa naturalne drewno, które dzięki fachowej wiedzy i rzemieślniczemu kunsztowi przekształcane jest we wspaniałe meble. Do produkcji klasycznych mebli rustykalnych najchętniej wybierane jest drewno mango – jest trwałe, ma charakterystyczne usłojenie, a jako produkt uboczny uprawy owoców jest przyjaznym dla środowiska materiałem naturalnym. Również kamień naturalny i ceramika doskonale współgrają z tym stylem, nadając drewnianym stołom i innym powierzchniom odpowiednią funkcjonalność. Warto zauważyć, że rustykalne meble nie są jedynie dekoracją, ale lubią brać czynny udział w codziennym życiu domu.
Meble, które opowiedzą niezwykłą historię…
Trendem, który doskonale wpisuje się w styl rustykalny, jest zastosowanie drewna z odzysku. To, czy było ono kiedyś szafą, belką stropową w starej stodole, czy może podróżowało po świecie jako deska okrętowa, już na zawsze pozostanie tajemnicą. Natomiast meble wykonane z leciwego drewna z odzysku potrafią tchnąć w nasze domy powiew tej ekscytującej aury. A ponieważ wśród drewienek z recyklingu nie ma dwóch identycznych kawałków, każdy mebel i każdy dodatek staje się niepowtarzalnym unikatem.
Dotykanie wyraźnie nakazane
Przesuń dłonią po bawełnianym obiciu sofy, wtul głowę w miękką jedwabną poduszkę, poczuj pod stopami dywan z mieszanki wełny i konopi i popatrz, jak wiatr rozwiewa elegancką lnianą firanę … bliskość natury przejawia się w stylu rustykalnym nie tylko w meblach wykonanych z litego drewna. Ważną rolę odgrywają tutaj również inne naturalne materiały. Bawełna, len, wełna, skóra, konopie, rattan i sizal – zróżnicowane pod względem wyglądu i struktury, stanowią element, bez którego trudno wyobrazić sobie rustykalne wnętrze.
Misterne detale o marzycielskim uroku
Rustykalne meble lubią przybierać elegancko zaoblone kształty i kunsztowne zdobienia, jak na przykład drzwiczki z kasetonami lub uroczymi lamelami. To, że po niektórych meblach od razu widać ślady długoletniego życia, nadaje im szczególny urok i wzbogaca rustykalny wystrój romantyczną nutką shabby chic. Wyjątkowy charakter wnętrza podkreślają również misternie haftowane poduszki i firany, a także bogato zdobione świeczniki, lampiony, szklane słoje i inne akcesoria. Są one stylowym dopełnieniem rustykalnej aranżacji.
Jakie kolory pasują do stylu rustykalnego?
Czysta harmonia – również kolorystyczna
Beż, piasek, krem, antyczna biel i delikatna to kolory, które najlepiej pasują do przyjaznej atmosfery nowoczesnego wnętrza w stylu rustykalnym. Pomieszczenia zawsze wyglądają na dobrze doświetlone, a jednocześnie emanują kojącym spokojem. Z tym zestawem kolorystycznym harmonijnie komponują się również ciepłe odcienie brązu, które pojawiają się we wnętrzu wraz z drewnem, skórą i rattanem. Wyrazistym akcentem jest natomiast czerń żelaza, które stanowi element konstrukcyjny regałów, karniszy i innych dodatków. Niektóre powierzchnie mebli zachwycają uroczym antycznym wykończeniem, przywodzącym na myśl starą pamiątkę rodzinną, a inne – modnym efektem bielenia, który doskonale podkreśla efektowne usłojenie drewna. Oczywiście do stylu rustykalnego pasują również delikatne pastelowe odcienie, podobnie jak subtelne wzory kwiatowe lub inne tradycyjne desenie, o ile kolory nie są zbyt jaskrawe. Dekoracyjne akcenty kolorystyczne można dodać na przykład pomocą bukietu świeżych kwiatów. Warto jednak wybierać kwiaty, które znamy z przydomowych ogródków, takie jak tulipany, piwonie lub bez, a unikać egzotycznych orchidei.
Śródziemnomorski urok, sielska elegancja czy alpejska chatka?
Styl śródziemnomorski w wydaniu rustykalnym
Cottage house, czyli sielska elegancja
Odmiana cottage to niepowtarzalne połączenie rustykalnych i eleganckich elementów – jest stylowe i jednocześnie przytulne, więc idealnie pasuje do urządzonego w sielskim stylu salonu. Ściana z naturalnego kamienia z otwartym kominkiem, a tuż obok wygodne tapicerowane fotele w klasycznym stylu Chesterfield lub w romantyczne kwiatowe wzory. Doskonale zaprezentują się tu również rustykalne drewniane deski, na których można zaaranżować różnego rodzaju ozdoby lub kwiaty z przydomowego ogrodu. Ponieważ stare domy typu cottage z reguły nie miały podpiwniczenia, obowiązkowym elementem ich wystroju jest zawsze przytulny dywan – wybierzesz szlachetny orientalny wzór, czy może nowoczesny model z przetworzonych włókien naturalnych, takich jak konopie i skóra?
Alpejska chata w stylu rustykalnym
Najnowszą odmianą stylu rustykalnego jest chalet, wzorowany na typowych chatkach w szwajcarskich górach. A co najlepsze wystarczy kilka prostych zabiegów i kilka charakterystycznych akcesoriów, aby wyczarować ten górski klimat w swoim domu. Z powodzeniem możesz stworzyć taką aurę zarówno w salonie, jak i w sypialni. Duże świece umieszczone w konsoli kominkowej roztaczają przytulny komfort, prawdziwa skóra zdobi podłogę i ogrzewa stopy, a pled ze sztucznego futra na sofie pozwala cudownie się wtulić. Masz ochotę na więcej? Nie ma problemu, wystarczy że wzbogacisz wystrój swojego domu lampkami z poroża, rustykalnymi stołkami z naturalnych gałęzi i innymi ozdobami o alpejskim wdzięku.
Poczuj bliskość natury, kojący spokój i przytulne bezpieczeństwo – w swoim nowym domu w stylu country house!