Vintage
Hołd dla legendarnych ikon stylu
Meble z charyzmą
Styl vintage jest tak różnorodny jak samo życie. Uwielbiasz prostą wygodę krzesła na płozach typu Bauhaus, stworzonego według projektu z lat 20. ubiegłego wieku? Trzymasz swoje książki na subtelnym regale-drabince z lat 50. czy może na stylowej, kwadratowej półce rodem z lat 70.? Marzysz o delikatnie zaoblonym stole w kształcie nerki i z sentymentem wracasz do rock'n'rollowych płyt? A może jesteś wielkim miłośnikiem kolorowych mebli w stylu pop-art i najlepiej odpoczywasz na worku do siedzenia z lat 70.? Vintage to fascynująca podróż w czasie, w której to Ty decydujesz, gdzie się zatrzymasz i gdzie poczujesz się jak w domu. To nurt, który niezmiennie zachwyca dobrym stylem.
Co oznacza pojęcie vintage?
Czy wiesz, że angielski termin vintage pierwotnie odnosił się do wybornego gatunku lub najlepszego rocznika wina? W przenośni oznacza „wykwintny, szacowny” i dopiero z czasem zaczęto określać nim zabytkowe samochody i meble, aż na początku tego tysiąclecia fala vintage dotarła nawet do świata mody. Po części była to zasługa Julii Roberts, która wystąpiła na rozdaniu Oscarów w sukni Valentino z kolekcji z 1982 roku. Była to bezprecedensowa sensacja, która jeszcze bardziej podsyciła zainteresowanie klasyką wzornictwa ubiegłego wieku. Dzisiaj jako vintage określa się przedmioty o dużej wartości, które są reprezentatywne dla swojej epoki lub dekady.
Oryginał czy retro?
To pytanie budzi gorące dyskusje wśród miłośników stylu vintage. Puryści za vintage uznają tylko oryginalne modele, które powstały kilkadziesiąt lat temu. Jednak ci, którzy nie stosują tak surowych kryteriów, mogą również stracić głowę dla przedmiotów, które wyprodukowano niedawno na wzór kultowych modeli – są określane jako retro. Ważne jest, aby były one zgodne z danym nurtem stylistycznym i odzwierciedlały klimat swoich czasów. Na meblach mogą być widoczne delikatne ślady użytkowania, ponieważ tylko szlachetna patyna lub drobne zadrapania opowiadają osobistą historię i tworzą pożądaną autentyczność. Meble i dodatki vintage tak naprawdę się nie starzeją, ponieważ ich wartość jest bezcenna, a wysoka jakość wykonania należy dziś do rzadkości.
Kształt wynika z funkcji
Zgodnie z tą filozofią projektanci działający w nurcie Bauhausu, dążąc do redukcji formy do niezbędnego minimum oraz wynalezienia ponadczasowego języka projektowego, stworzyli decydujące fundamenty, które wciąż inspirują nowe pokolenia twórców. Zrewolucjonizowali oni świat wzornictwa użytkowego, dzięki czemu my możemy się dziś cieszyć meblami w stylu vintage. Krzesło, stół, sofa czy lampa, w kanciastym czy też organicznym kształcie – ich konstrukcja jest zawsze przejrzysta, a forma minimalistycznie prosta. Zachwyca przy tym ponadczasowym pięknem o nieprzemijającej nucie ekskluzywności.
Jakie kolory są charakterystyczne dla stylu vintage?
Mocne kolory wkraczają na scenę
Wraz z lekkim, niekonwencjonalnym nurtem pop artu, wnętrza naszych domów ponownie ożyły, ponieważ nagle rytm zaczęły wyznaczać odważne kolory. Jaskrawość zdominowała dodatki, desenie, obicia mebli i wzory tapet. Plastik stał się uosobieniem nowoczesności – jako odporny na zużycie i zazwyczaj radośnie barwny materiał. W epoce pop-artu wielu projektantów świadomie pożegnało się z panującą do tej pory ideą funkcjonalizmu, a na pierwszym planie ponownie znalazły się dekoracyjne walory mebli i akcesoriów.
Jakie materiały pasują do stylu vintage?
Nowe materiały jako inspiracja designu
Meble vintage są również żywym wyrazem postępu technicznego i nieznanych dotąd właściwości popularnych w 20 wieku materiałów. Pierwsi projektanci stosowali znane i sprawdzone materiały, takie jak lite drewno, metal, skóra i tym podobne, jednak zestawiali je w innowacyjny sposób. Na przykład: błyszczącą stal łączono z grubą skórą, a cienkie czarne metalowe pręty z litym drewnem tekowym. Jednak w połowie ubiegłego wieku triumfalny rozwój tworzyw sztucznych całkowicie zrewolucjonizował wzornictwo użytkowe. Doskonałym przykładem jest legendarne krzesło Panton – pierwsze krzesło wykonane w całości z plastiku. Jednak krzesła z delikatnej drucianej plecionki lub wygodne krzesła typu butterfly również nadają pomieszczeniom indywidualny charakter – nawet dzisiaj.
Urok swingujących lat sześćdziesiątych
Pierwszy człowiek wylądował na księżycu, Twiggy założyła spódniczkę mini, a cały świat tańczył twista – lata 60. charakteryzują się rewolucyjnym duchem i chęcią zmian, które szturmem wtargnęły również do urządzonych w klasycznym stylu wnętrz. Stół w kształcie nerki i lampa w kształcie rożka wnoszą do salonu powiew świeżości, a stojące na stożkowych nóżkach komody i szafki urzekają prostotą designu. Po raz pierwszy style w wyrazisty sposób zaczynają się przenikać – na przykład popularne krzesła koktajlowe łączono często stają z eleganckimi zestawami mebli.
Vintage wnosi do wnętrza nutę nostalgii
Ikony stylu minionego stulecia nieustannie zachwycają, a kultowe meble wprowadzają do wnętrza nostalgiczny urok. Szczególnie interesujący efekt możemy uzyskać, jeśli wybierzemy tylko kilka takich elementów i umiejętnie wkomponujemy je w przestrzeń mieszkalną. Niezależnie od tego, czy bliżej Ci do bauhausu, mid-century czy lat siedemdziesiątych – urządzając swoje mieszkanie, pamiętaj, że meble vintage potrzebują przestrzeni, aby prawdziwie zabłysnąć.
W salonie urządzonym w stylu vintage najważniejszym elementem wizualnym, a także miejscem wieczornego relaksu jest zazwyczaj kanapa. Doskonale sprawdzi się tutaj zarówno prosta, solidna skórzana sofa z wyraźną patyną, jak i prosty tapicerowany model na smukłych, lekko zakrzywionych nóżkach. A może posiadasz już białą lub szarą sofę o minimalistycznej formie, na której co wieczór się relaksujesz i z którą nie chciałbyś się rozstawać? Postaw obok niej fotel wypoczynkowy w stylu Eamesa – to doskonały przykład stylu vintage. Pasującym dodatkiem będzie również lekki regał wykonany z metalu i drewna albo zestaw stolików bocznych z metalu i szkła, które dumnie prezentują upływ czasu.
Urok minionych lat może wzbogacić także wystrój Twojej sypialni. Jeśli masz to szczęście i odziedziczyłeś starą komodę lub skrzynię po dziadkach, śmiało możesz połączyć ją z nowoczesnym łóżkiem. Natomiast fotel o ponadczasowym uroku lat 70. chętnie opowie Ci swoją bogatą historię lub zaprosi Cię do wygodnego umoszczenia się. Tuż obok może stanąć lampa podłogowa wzorowana na klasycznych modelach o rożkowym kształcie. W sypialni świetnie prezentują się również lustra, najlepiej w gładkich ramach z drewna lub mosiądzu. I naturalnie czarno-białe zdjęcia w stylu vintage, które wprowadzają do sypialni powiew nostalgii i inspirują do marzeń.
Styl vintage pozwoli stworzyć Ci wnętrze o unikatowym charakterze – a wyjątkowa atmosfera Twojego domu będzie zachwycać nie tylko Ciebie.