Nasza odpowiedzialność

Fundament naszych działań jest solidny. LOBERON to inspirujące i trwałe meble, które są produkowane ręcznie w małych i średnich przedsiębiorstwach głównie z surowców odnawialnych. To właśnie dzięki fascynacji unikatowymi wnętrzami w 2012 roku powstał LOBERON. Szybko też zadaliśmy sobie pytania, które dziś zadają wszyscy. Skąd pochodzi drewno? W jakich warunkach jest przetwarzane? Co to są uczciwe ceny? Co oznacza transport przyjazny dla środowiska? W LOBERON postawiliśmy sobie za cel działanie w sposób zrównoważony, czyli ekologicznie odpowiedzialny, społecznie sprawiedliwy i ekonomicznie opłacalny. Właśnie dlatego podjęliśmy pewne decyzje:

Zrównoważony rozwój to nie jest coś, co dzieje się przy okazji. To sprawa, która powinna być priorytetem dla zarządu każdej firmy – a jednak często pozostaje pięknym słowem, za którym nie idą czyny. Dlatego zbudowaliśmy silny zespół i jasno rozdzieliliśmy obowiązki. Dzięki temu nasi specjaliści – od produktów, produkcji, elektrotechniki, drewna, chemii i handlu międzynarodowego – mogą wprowadzać koncepcję zrównoważonego rozwoju w życie.

Zrównoważony rozwój to nie pusty frazes

Styl LOBERON od samego początku opiera się na łączeniu naturalnych surowców i tworzeniu z nich niepowtarzalnych produktów. W tym celu stosujemy głównie naturalne surowce pochodzące z zasobów odnawialnych. Do naszych wyrobów drewnianych używamy głównie drewna litego, które gwarantuje szczególnie długą żywotność i jednocześnie magazynuje przez długi czas związany w drewnie Co2. Nasze meble i dodatki powstają nie tylko z surowców odnawialnych, ale także z materiałów pochodzących z recyklingu. Wśród oczywistych powtórnie przetwarzanych materiałów znajdziemy tu także te mniej oczywiste. Na przykład nasi dostawcy pozyskują i przetwarzają drewno mango z sadów, które stały się nisko wydajne ze względu na eksploatację rolniczą. 

W 2021 roku udało nam się zmienić opakowania transportowe wszystkich firan i zasłon z plastiku na biodegradowalną folię ze skrobi kukurydzianej. To ogromny sukces, z którego jesteśmy naprawdę dumni. Aby jednak zarysować cały kontekst – chociaż tekstylia to nie jedyny pozytywny przykład, nadal pozostaje wiele do zrobienia. Jeśli z drugiej strony spojrzymy na współczesny rynek reklamy, na pewno zobaczymy wszechobecny konsumpcjonizm i pogoń za rzeczami na jeden sezon. To nie jest nasz styl.

Poświęciliśmy kilka lat, aby opracować pomocne dla naszych klientów oznaczenie zrównoważonych produktów w postaci własnej pieczęci. Ponieważ podchodzimy do tego niezwykle poważnie, najpierw zbudowaliśmy niezbędną globalną infrastrukturę. Obecnie pieczęcią oznaczonych jest około 1000 produktów, w przypadku których możemy kontrolować pochodzenie i zagwarantować transparentność. Pieczęć przyznajemy produktom wykonanym z surowców wtórnych tylko wtedy, gdy o charakterze mebla rzeczywiście decyduje np. drewno z odzysku.

Zrównoważony rozwój wymaga transparentności

Drewno, którego udział wynosi 70%, jest naszym najważniejszym surowcem. Nie wystarczy jednak na nie spojrzeć, by móc stwierdzić, skąd pochodzi. Aby monitorować pochodzenie drewna i łańcuchy dostaw, powstała Forest Stewardship Council (Rada ds. Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej). Niektórzy z Was znają tę organizację dzięki pieczęci FSC, którą oznaczane są produkty pochodzące ze zrównoważonej gospodarki leśnej. Od 2017 roku firma LOBERON współpracuje z FSC i regularnie odnawia swój certyfikat. Można to porównać do kontroli podatkowej – weryfikowane są paragony zakupowe, pieczątki celne, potwierdzenia transportu. Dodatkowo sprawdzane są nasze własne działania w zakresie produktów. Transparentność, nawet jeśli wynika z inicjatywy własnej, wiąże się z biurokracją.

Chcemy mieć pełną kontrolę nad naszymi łańcuchami dostaw drewna w każdym przypadku, nie tylko wtedy, gdy chodzi o materiały FSC. Dlatego sami również przyglądamy się poszczególnym etapom na miejscu, a jeśli to możliwe, sprawdzamy również miejsce pozyskiwania drewna. W tym celu zatrudniamy pracowników w krajach pochodzenia. Aby zobrazować ogrom wysiłku, jaki trzeba włożyć w taki proces – badamy około 500 łańcuchów dostaw rocznie.

Dążymy do takiej samej transparentności również w przypadku tekstyliów, dlatego prowadzimy rozmowy z międzynarodowymi organizacjami certyfikującymi tekstylia wykonane z surowców organicznych. Jednak tutaj czeka nas jeszcze długa droga.

W 2023 roku w Niemczech wchodzi w życie ustawa o łańcuchach dostaw. Zobowiązuje ona do przedstawienia obszernego społecznego i ekologicznego dowodu pochodzenia i produkcji towarów będących przedmiotem handlu w na niemieckim rynku. Nie bez powodu ustawa ta dotyczy tylko dużych korporacji, które są w stanie podołać temu wyzwaniu. LOBERON ma jednak ambicje, by dobrowolnie spełnić rygorystyczne wymogi prawne, choć może z pewnym opóźnieniem.

Zrównoważony rozwój oznacza współdziałanie

Gdybyśmy „usprawnili” nasze łańcuchy dostaw dzięki współpracy z producentami wielkoskalowymi, wiele rzeczy byłoby łatwiejszych: pewne dowozy, ustandaryzowane opakowania, łączone transporty. Ale w LOBERON nie proponujemy sztampowych rozwiązań, lecz inspirujące aranżacje wnętrzarskie. Nasze meble zachwycają tradycyjnym rzemieślniczym kunsztem, często będącym wyróżnikiem wysoko wyspecjalizowanych małych i średnich zakładów. Z takimi zakładami współpracujemy bezpośrednio i bez pośredników.

Dzięki bliskiej współpracy z naszymi dostawcami, w przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych firm, które zazwyczaj komunikują się z producentami za pośrednictwem różnych partnerów, mamy wyjątkową możliwość obserwowania sytuacji na miejscu, poruszania nurtujących nas kwestii, a nawet bezpośredniego wpływu na sam proces. Wolimy sami wszystko sprawdzić, ponieważ nasza zasada brzmi: nie uwierzymy, dopóki nie zobaczymy. Z naszego punktu widzenia jest to jedna z kluczowych „zalet” zrównoważonego rozwoju, ponieważ pozwala na szybkie wprowadzenie istotnych i wymiernych zmian.

Nasze produkty są głównie projektowane przez firmę LOBERON, a następnie realizowane przez naszych partnerów. Taka współpraca ma charakter długofalowy i opiera się na uczciwej dla obu stron polityce cenowej. Staramy się wynegocjować jak najlepsze ceny, ale wywieramy nacisku. Dla nas równość oznacza również to, że nasi długoletni partnerzy przestrzegają społecznego i pracowniczego kodeksu Business Social Compliance Initiative (BSCI). Z kolei naszym nowym partnerom szansę na wdrożenie tego kodeksu w rozsądnych ramach czasowych.

Zrównoważony rozwój aż do ostatniego kilometra

Tylko niewielka część śladu ekologicznego firmy LOBERON powstaje w naszych biurach i magazynach oraz podczas wysyłki do klienta. Stawiamy na zdecydowane działania, które rozciągają się aż do ostatniego kilometra. Dzięki naszemu energooszczędnemu magazynowi w Pegnitz, wyposażonemu w dużą ilość światła dziennego, a wkrótce także w panele fotowoltaiczne, zrobiliśmy ogromny krok naprzód. Nasze nowe maszyny do produkcji indywidualnie wycinanych pudełek kartonowych pozwolą nam zaoszczędzić na materiałach i wielkości transportu (a tym samym zminimalizować jego koszty). Wszystkie nasze materiały wysyłkowe są wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu lub w dużej mierze posiadają certyfikat FSC.

Nasz cel dla opakowań do 2025 roku to całkowita rezygnacja ze styropianu i plastiku. Udało nam się to już osiągnąć w przypadku pudełek kartonowych i wypełniaczy przesyłek dla klienta końcowego. Zadanie jest jednak bardziej złożone, jeśli chodzi o przesyłki od naszych dostawców, zwłaszcza w przypadku produktów wielkogabarytowych i delikatnych. Ale jedno jest pewne: zabrudzone lub uszkodzone towary to najmniej zrównoważona forma wysyłki. Dlatego pod żadnym pozorem nie chcemy rezygnować z bezpieczeństwa produktów. Wyżej wspominaliśmy już o folii ze skrobi kukurydzianej, której używamy do wysyłki tekstyliów. W innych obszarach obecnie przekształcamy lub intensywnie poszukujemy możliwych do zastosowania alternatyw.   Ściśle współpracujemy tutaj z naszymi partnerami i dajemy im przestrzeń do wykorzystania starych zapasów przed przejściem na bardziej przyjazne środowisku materiały opakowaniowe.   Udało się to już osiągnąć w około 1600 przypadkach.

Zamówić trzy produkty, a dwa odesłać. Na szczęście to szeroko rozpowszechnione w handlu internetowym zjawisko spotyka LOBERON bardzo rzadko. Dodatkowe przewozy związane ze zwrotami w ogólnym rozrachunku stanowią ułamek i dotyczą głównie drobnych przedmiotów. Uważamy, że sukces ten zawdzięczamy „wiernej” prezentacji produktów w katalogu i sklepie internetowym. Większość zwracanych przedmiotów dociera do nas nieużywana i w oryginalnych opakowaniach, a po kompleksowej ocenie zwykle wraca do normalnego procesu sprzedaży. W innym przypadku taki produkt jest wprowadzany do sprzedaży jako towar drugiej klasy.

Druk i ogólnoeuropejska wysyłka naszych katalogów już od kilku lat odbywa się w sposób neutralny pod względem emisji Co2. Tylko w pierwszym kwartale 2022 roku zrównoważyliśmy 1 900 ton CO2. Wspieramy między innymi projekty w naszych krajach zaopatrzenia, np. w Chinach (zalesianie) i Indiach (mikrofinansowanie ekologicznych technologii dla gospodarstw domowych). Ponadto wszystkie nasze katalogi drukujemy wyłącznie na papierze posiadającym certyfikat PEFC.

Tworzyć produkt z uwzględnieniem opakowania i transportu – ta naczelna zasada zrównoważonej wysyłki odgrywa ważną rolę również dla naszych projektantów. Jednak rygorystyczna konsekwencja na tym polu kończy się wyłącznie płaskimi, prostokątnymi kształtami z instrukcją samodzielnego montażu. Nie pasuje to do stylu marki LOBERON. My uwielbiamy zakrzywione linie i wierzymy w to, co solidne i trwałe.

Dzisiejsze meble to jutrzejsze antyki. Jesteśmy głęboko przekonani, że w zrównoważonym rozwoju liczy się nie tylko pochodzenie naszych produktów, ale także ich przyszłość. Tylko solidne rzemiosło i naturalne materiały tworzą domowe i długowieczne piękno, które w miarę upływu lat nabiera coraz więcej charakteru. Nie popadajmy jednak w samozachwyt: Tylko nieliczne meble z LOBERON znajdą się kiedyś w domach naszych wnuków. Robimy jednak wszystko, co w naszej mocy, aby były to przedmioty, które będą zachwycać naszych klientów przez całe życie.