15 % RABATU
NA TWÓJ ULUBIONY PRODUKT *

Kod: 24ULUBIONY
* 15% RABATU NA TWÓJ ULUBIONY PRODUKT. Wpisz kod 24ULUBIONY i otrzymaj 15% rabatu na najdroższy produkt z całej puli zamówienia. Oferta ważna do 10.05.24. Nie łączy się z innymi akcjami. Nie ma zastosowania w przypadku przecenionych produktów.

Industrialny

Wnętrze w rytmie miasta


Życie w wielkim mieście to coś więcej niż codzienne podziwianie Empire State Building czy pokonywanie Tower Bridge. To rytm pulsujący dniem i nocą. To morze domów, wśród znajdziemy zarówno zabytkowe budynki z dawnych epok, jak i stare hale fabryczne oraz modne lofty. Miejski klimat wyraża się również w wystroju wnętrz – królują tu niekonwencjonalne aranżacje, które mają w sobie „to coś”.

Czym jest styl industrialny?

Styl wnętrzarski dla indywidualistów


Co tak naprawdę oznacza pojęcie „industrialny”? Ten styl wnętrzarski wywodzi się z dużych metropolii, takich jak Londyn i Nowy Jork, kiedy to w latach 60. i 70. artyści poszukiwali niedrogich i niekonwencjonalnych mieszkań i atelier, odkrywając atrakcyjność przestronnych loftów poprzemysłowych. Ale bez obaw, nawet jeśli podoba Ci się industrialny szyk, nie musisz od razu przeprowadzać się do fabrycznego loftu. Obecnie nawiązanie do industrializmu stanowią raczej wybrane elementy, które nadają ekstrawagancki charakter każdemu wnętrzu.

Jakie materiały są charakterystyczne dla stylu industrialnego?

Ulubione połączenie: Metal i drewno



Mocna żelazna rama, a na niej solidny drewniany blat – właśnie tak wyglądały stoły warsztatowe w licznych fabrykach Starego i Nowego Świata. Współcześni projektanci, zainspirowani tym surowym, fabrycznym klimatem, również pokochali połączenie drewna i metalu. Tworzą z niego ciekawe meble, które zachwycają nawet najbardziej wymagających estetów. To, czy wolisz surowe żelazo, lakierowane na czarno stalowe rury czy stal nierdzewną o wysokim połysku, zależy wyłącznie od Ciebie. Cechą wspólną wszystkich mebli jest wysoce funkcjonalny, minimalistyczny design, który jednocześnie zaskakuje dużą dozą elegancji.

Z czasem uwielbiany przez loftowych purystów chłodny i mało przytulny fabryczny klimat, został złagodzony celowym wykorzystaniem naturalnego materiału, jakim jest drewno. W industrialnych wnętrzach równie często stosuje się surowy, nieobrobiony surowiec, jak palety, jak i starannie wykończone, olejowane lub lakierowane drewno. Marzysz o przytulnym lofcie? Postaw na naturalny odcień drewna, które występuje czasem w jaśniejszych, a czasem w ciemniejszych tonach. Doskonałym dopełnieniem całości jest również szlachetna patyna. Drewno stanowi również przytulny kontrast dla naturalnego kamienia lub betonu i nadaje domowy charakter nieotynkowanym ścianom z cegły. Jeśli chcesz nadać swojemu wnętrzu wyłącznie szczyptę loftowego klimatu, na kładź na podłodze surowego szarego betonu, lecz przytulne deski lub parkiet.

Jakie kolory pasują do stylu industrialnego?

Paleta kolorów jest bogatsza niż myślisz

Niektórzy obawiają się, że styl industrialny wniesie do ich domu fabryczną melancholię. Jednak nie musi tak być. Oczywiście szarość odgrywa w tym stylu pierwszoplanową rolę, lecz nie jest powiedziane, że musi pokryć ona wszystkie podłogi i ściany. Szarą podłogę można na przykład ożywić białymi ścianami – śmiało mogą one odsłaniać nieotynkowane cegły, a wiszące na nich dekoracje powinny być raczej skromne. Poza drewnem paletę barw uzupełniają kolory takie taupe czy błotnisty brąz. Nikt nie zabroni Ci też ożywić industrialnego wnętrza przytulnymi poduszkami lub innymi dodatkami w mocnych kolorach, takich jak pomarańcz czy czerwień. Możesz też wzbogacić je bujną zielenią. Aby jednak zachować autentyczny charakter loftu, na dużych powierzchniach powinny dominować odcienie bieli i szarości.

Jakie lampy pasują do stylu industrialnego?

Blask industrialnych lamp

Nieodłącznym elementem wyposażenia hal fabrycznych i warsztatów, poza słynnymi stołami roboczymi, były okazałe lampy. Zwisały one z sufitu na ciężkim łańcuchu, oświetlając każde stanowisko pracy. Ich minimalistycznie proste formy wykonane w przeważającej mierze z metalu lub emalii dziś są symbolem funkcjonalnego wzornictwa przemysłowego. Często jest to pierwszy wybór osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze stylem industrialnym. Wymiary lamp zostały dostosowane do współczesnej przestrzeni mieszkalnej, ale ich urok pozostaje niezmienny. Podobnie jak oprawa świetlna, który wnosi przyjemną atmosferę do każdego pomieszczenia. Co więcej, industrialne lampy można doskonale połączyć nawet ze stylem rustykalnym oraz vintage.

Do czego pasuje styl industrialny?

Fabryczny szyk współgra z każdą aranżacją

Choć estetyka industrialna wywodzi się z wielkomiejskich hal fabrycznych wczesnego okresu produkcji przemysłowej, podbiła ona zarówno w domy jednorodzinne na wsi, jak i apartamenty w centrum miasta. Coraz więcej osób jest zafascynowanych szczególną aurą, którą emanują takie meble. Zwłaszcza, że nie są to (już) przybrudzonych częściach fabrycznej maszynerii, ale o wyselekcjonowanych produktach, które w nowoczesny sposób wnoszą do naszych domów surowy fabryczny urok.

Styl industrialny w salonie

Do salonu w stylu industrialnym wybierz okazałą sofę o autentycznym uroku vintage, najlepiej z grubej, gładkiej skóry. Tuż obok postaw stolik pomocniczy i fabryczną lampę z błyszczącej, matowej lub lakierowanej stali – Twoje wymarzone wnętrze jest już gotowe! Industrialny szyk nabierze jeszcze większego blasku, jeśli na sofie znajdzie się klasyczne pikowanie typu Chesterfield, a lampa będzie wykonana z błyszczącego mosiądzu.

Styl industrialny w kuchni

Chcesz poczuć surowy urok starych budynków fabrycznych w swojej kuchni? Wszak to również miejsce, w którym odbywa się nieustająca produkcja! Jeśli tak, to wybierz meble kuchenne z rustykalnego drewna z frontami, na których widać lekkie ślady użytkowania. Jeśli miejsce na to pozwala – na środku pomieszczenia umieść masywny stół, a nad nim zawieś dużą metalową lampę. Na ścianach industrialnej kuchni wspaniale zaprezentuje się delikatnie bielona cegła – dostępna również w formie tapety. Jako stylowe siedzisko posłuży natomiast stołek obrotowy o regulowanej wysokości wykonany z drewna i żelaza. Dość niekonwencjonalne, a jednak niezwykle przytulne.


Życzymy dużo radości podczas urządzania industrialnego wnętrza na miarę XXI wieku!